Penge & privatøkonomi

Et bedre budget begynder med din hverdag

Giv dine penge en plan. Et enkelt månedsbudget kan vise, hvad du faktisk har til overs – og hvor du kan justere.

Budgetgennemgang med notesbog, lommeregner og kvitteringer ved et spisebord

Start med det beløb, der lander på kontoen

Brug din indkomst efter skat. Svinger din løn, så tag udgangspunkt i en forsigtig normalmåned. En bonus er ikke en fast indkomst, før du ved, at den kommer.

Find de udgifter, der ikke kommer hver måned

Gennemgå mindst et års kontobevægelser. Forsikringer, service, ferie og gaver bliver let overset, når man kun kigger på sidste måned. En årlig regning på 6.000 kr. kræver 500 kr. på budgetkontoen hver måned.

Et regneeksempel

En husstand får 30.000 kr. udbetalt, har faste udgifter på 17.000 kr. og variable udgifter på 8.000 kr. Resten er 5.000 kr. Dette er et eksempel, ikke et anbefalet niveau for alle husstande.

PostPr. måned
Indkomst efter skat30.000 kr.
Faste udgifter17.000 kr.
Variable udgifter8.000 kr.
Til overs5.000 kr.

Skeln mellem rådighedsbeløb og overskud

Rådighedsbeløbet er her indkomst minus faste udgifter: 13.000 kr. Når mad, transport og andre variable poster også er betalt, er overskuddet 5.000 kr. Bankers opgørelser kan afgrænse posterne anderledes.

Gør budgettet til en vane

Afsæt et kort møde med dig selv hver måned. Sammenlign plan og faktisk forbrug. Hvis madposten altid overskrides, skal planen eller indkøbene ændres. Flyt først penge til opsparing, når de nødvendige udgifter er dækket.

Beregn dit budget og gennemgå dine abonnementer.

Læs også