Spar penge

Norsk analyse: Datasentre og mindre vindkraft kan presse elpriserne op i 2035

NVE viser en risiko for højere norske elpriser ved stor forbrugsvækst. Scenarierne er hverken en prognose eller en varslet stigning på danske elregninger.

Højspændingsmaster over et skandinavisk landskab i gråt efterårslys

Norges energimyndighed NVE offentliggjorde 29. oktober 2026 en analyse, hvor stærk vækst i elforbruget kombineret med mindre ny produktion kan give væsentligt højere norske elpriser i 2035. I de belastede beregninger ligger priserne op til 35–55 procent over myndighedens tidligere anslag.

Det er ikke en varslet prisstigning til danske kunder. Sammenligningen gælder norske elpriser i et normalår i 2035 over for en tidligere beregning for samme år – ikke en stigning på 35–55 procent fra dagens elregning.

Datasentre kan ændre balancen

NVE fremhæver datasentre som en vigtig drivkraft. De bruger nu omkring 3 TWh strøm om året i Norge. Projekter, som har fået tildelt netkapacitet, kan ifølge myndigheden bringe forbruget op omkring 25 TWh i 2035. Det er usikkert, hvor mange der faktisk bliver realiseret.

Norge har i dag et årligt produktionsoverskud på cirka 15 TWh under normale vejrforhold. Ét af scenarierne ender i stedet med et underskud på 4 TWh i 2035. I tørre og kolde år kan importbehovet blive langt større end normalårsunderskuddet.

Rapporten regner på bestemte forudsætninger

Originalrapporten, NVE rapport 37/2026, tager udgangspunkt i den langsigtede analyse fra 2025. Den ændrer udvalgte norske forudsætninger om datasentre, klimatiltag og vindkraft, mens en række andre forhold holdes uændret.

NVE understreger, at scenarierne ikke er forventningsbaner. De viser, hvad ændrede forudsætninger isoleret kan betyde. Analysen indregner ikke alle de langsigtede tilpasninger, som højere priser kan udløse i forbrug og produktion i Norge og resten af Europa.

Det er en vigtig begrænsning: En model, som holder andre forhold fast, viser en risiko ved en bestemt udvikling. Den dokumenterer ikke, at markedet nødvendigvis ender netop dér.

Danmark er forbundet med det norske marked

Statnett beskriver i sin analyse af transportkanaler fire Skagerrak-kabelforbindelser mellem Norge og Danmark med en samlet kapacitet på 1.700 MW. Forbindelserne gør norsk produktion og forbrug relevante for det sammenkoblede marked, men kapacitet er ikke det samme som en garanti for en bestemt handelsmængde eller pris.

Den danske forbrugerinteresse er derfor påvirkningen af et nært forbundet elmarked. Artiklen kan ikke på det foreliggende grundlag omregne de norske procenter til en dansk husstandsregning. Der er heller ikke grundlag for at udlede, at Danmark vil mangle strøm i 2035.

NVE peger på valgene om ny produktion, net og nyt forbrug som afgørende. Myndighedens advarsel er et fagligt indlæg om fremtidige risici, ikke en afgørelse om at standse datasentre eller bygge bestemte anlæg. Der er ikke dokumenteret et svar fra en navngiven datasentervirksomhed i de anvendte kilder. Det uafklarede spørgsmål er, hvor meget af det planlagte forbrug og den planlagte produktion der faktisk bliver til virkelighed.

Læs også