EU godkender Temus plan efter bøde – men kontrollen er ikke afsluttet
Godkendelsen fra 26. oktober gælder Temus risikovurdering, ikke hver enkelt vare. EU-råd havde efterlyst flere detaljer, og en uafhængig revision venter.

Europa-Kommissionen godkendte 26. oktober 2026 Temus handlingsplan for at rette op på brud på EU's forordning om digitale tjenester, DSA. Sagen handler om platformens vurdering af risikoen for ulovlige produkter. Godkendelsen følger efter Kommissionens bøde på 200 millioner euro i maj.
For netkunder er forskellen afgørende: Myndigheden har accepteret en plan for risikovurderingen. Det er ikke en kontrol eller godkendelse af hver enkelt vare, der kan bestilles på platformen.
Fem krav til platformens risikovurdering
Temu skal ifølge Kommissionen analysere risici ved sin egen tjeneste og bruge pålidelige målepunkter til at vurdere, om modforanstaltninger virker. Platformen skal også undersøge begrænsninger i indholdsmoderationen, anbefalingssystemernes mulige spredning af ulovlige produkter og sælgeres bevidste udnyttelse af tjenestens funktioner.
Kravene retter sig dermed både mod det, der bliver lagt til salg, og mod platformens måde at gøre varer synlige på. Det er relevant for købere, fordi en anbefaling fra en algoritme ikke i sig selv dokumenterer varens lovlighed eller sikkerhed.
EU-råd efterlyste flere detaljer
Det Europæiske Råd for Digitale Tjenester afgav 24. september sin vurdering af planen. Ifølge Kommissionens redegørelse fandt rådet ændringerne delvist egnede, men mente, at planen manglede tilstrækkelige detaljer til fuldt ud at vurdere, om den afhjælper overtrædelsen.
Kommissionen oplyser, at den har taget vurderingen i betragtning og præciseret centrale krav til gennemførelsen. Den vil især føre tilsyn med de punkter, rådet fandt utilstrækkeligt forklaret. Godkendelsen betyder derfor ikke, at alle spørgsmål om virkningen er besvaret.
Temu har fire måneder til at gennemføre planen. En foreløbig risikovurdering skal omfatte en seksmånedersperiode frem til 30. november 2026. Tiltagene skal underkastes ekstern, uafhængig revision, og revisionsrapporten skal afleveres inden fire måneder efter gennemførelsen. Perioden frem til november er ikke det samme som fristen for at gennemføre hele planen.
Bøden blev givet for mangelfuld vurdering
I afgørelsen omtalt 28. maj fandt Kommissionen, at Temu ikke grundigt havde identificeret, analyseret og vurderet de systemiske risici. Vurderingen fra 2024 byggede blandt andet på generelle brancheoplysninger frem for tilstrækkelig viden om egen tjeneste.
Kommissionens undersøgelse omfattede prøvekøb af opladere og babylegetøj med sikkerhedsproblemer. Det er myndighedens undersøgelse; Forbrugerpenge har ikke testet produkterne. Bøden på 200 millioner euro er en myndighedssanktion og ikke en pulje, som kunder automatisk får erstatning fra.
Temu hilste godkendelsen velkommen og fremhævede dialogen med Kommissionen, oplyste Euronews med AFP 26. oktober på baggrund af virksomhedens udtalelse. Det er Temus egen vurdering af forløbet. Om planen faktisk begrænser ulovlige produkters udbredelse, skal den kommende gennemførelse, revision og myndighedskontrol vise.


